Kaukazo kalnai

Kerinti Kaukazo kalnų didybė užburia keliautojus iš viso pasaulio. Ši kalnų grandinė driekiasi apie 1200 km, tarp Juodosios ir Kaspijos jūrų. Sakartvelas (Gruzija) yra ypatingas Kaukazo kalnų regionas. Šis kalnynas užima didelę dalį Sakartvelo teritorijos. Šiaurinėje Sakartvelo dalyje driekiasi Didžiojo Kaukazo kalnų grandinė,  pietuose – Mažieji Kaukazo kalnai. Kelionės Kaukazo kalnuose visada kupinos neišdildomų įspūdžių.

Pasakiški Kaukazo kalnų peizažai

Kaukazo kalnus galima drąsiai vadinti gamtos stebuklu. Tai – neatsiejama Sakartvelo kraštovaizdžio dalis. Virš žaliuojančių miškų iškilę didingi Kaukazo kalnai sukuria unikalų Sakartvelo kraštui būdingą grožį. Šiame kalnų regione yra daugybė įspūdingų upių, ežerų, krioklių, kanjonų, požeminių urvų. Kaukazo kalnuose yra didelė dalis šių vandens telkinių ištakų. Kaukazo kalnai lemia Sakartvelo regiono klimatą, gamtines sąlygas ir kraštovaizdžio įvairovę.

Trys aukščiausios kalnų viršūnės

Išskirtinė 14 dienų kelionė į Tushetijos kalnus

Sakartvele stūkso trys įspūdingi kalnai, kurių viršūnės siekia daugiau kaip 5000 m. Tai – trys aukščiausios Kaukazo kalnų viršūnės Sakartvelo teritorijoj: Šchara (~5201 metrai), Džanga (~5059 metrai), Kazbekas (~5047 metrai). Šie Kaukazo kalnai yra tikras išbandymas alpinistams ir kalnų žygeiviams.

Kvapą gniaužiantys Sakartvelo kalnų regionai

Svanetija ir Tušetija yra vieni seniausių Sakartvelo Kaukazo kalnų regionų. Šie legendomis apipinti kalnų regionai išsiskiria ypatingu laukinės gamtos grožiu, turtingu istoriniu paveldu. Šiuose regionuose galima pajusti autentišką Kaukazo kalnų dvasią, pažvelgti į paprastų žmonių lėtą gyvenimo kasdienybę. Sakartvelo Kaukazo kalnų žmonės svetingi, tačiau ramūs ir santūrūs. Autentiški kaimai su gynybiniais bokštais pasakoja unikalią šio krašto istoriją.

Magiškoji Svanetija

Vienas seniausių ir autentiškiausių Sakartvelo regionų yra Svanetija. Ji – aukščiausiai esanti ir nuolat gyvenama žmonių teritorija Europoje. Svanetija skirstoma į dvi dalis: Žemutinę ir Aukštutinę. Pastaroji yra įtraukta į UNESCO saugomų objektų sąrašą. Mestija – šio regiono sostinė. Aukščiausių Sakartvelo viršukalnių apsuptoje Svanetijoje atsiveria įspūdingi Kaukazo kalnų vaizdai. Jos gilių slėnių šlaitus dengia tankūs miškai ir alpinės pievos. Svanetijoje gyvena svanai – Sakartvelo kalnų tauta, kalbanti savo kalba ir pasižyminti labai stipria kultūrine tapatybe. 

Aukščiausias Europoje esantis kaimas

Ušgulis – aukščiausia Europoje, 2200 aukštyje esanti gyvenvietė (Aukštutinė Svanetija). Joje gyvena apie kelis šimtus žmonių. Ušgulio kaimas kartu su Svanetijos viduramžių stebėjimo bokštais yra saugomas UNESCO. Šio kaimo gyventojai iki šių dienų išlaikė pirmykštę architektūrą, gyvenimo būdą, tradicijas, virtuvę ir kultūrą.

Akmeniniai bokštai – istorinis simbolis

Dangų remiantys akmeniniai 20-25 metrų aukščio milžinai yra neatsiejama Svanetijos kraštovaizdžio dalis. Kaukazo kalnų fone stūksantys akmeniniai bokštai šimtmečius ištikimai saugojo vietinius gyventojus nuo gamtos stichijų bei priešų. Svanų šeimos gyveno keturiuose ar penkiuose bokštų aukštuose, sujungtuose medinėmis kopėčiomis. Pačiame bokšto viršuje  esanti platforma buvo naudojama gynybiniams tikslams.

Paslaptingoji Tušetija

Šis istorinis-geografinis regionas yra pietiniuose Kaukazo kalnų šlaituose. Didžiojo Kaukazo kalnų širdyje esanti Tušetija yra ypatingas kraštas. Gamta šiame regione yra įstabaus grožio: alpinės pievos, spygliuočių miškai ir baltuma spindinčios Kaukazo kalnų viršūnės. Tušetija yra įtraukta į Sakartvelo saugomų teritorijų sąrašą kaip saugomas kraštovaizdis. Miškų plotas siekia 32 000 ha. Šiame atokiame šalies regione gyvena tušetai – Sakartvelo kalnų gyventojai. Regionas išsiskiria savo liaudies architektūra, kuriai būdingi skalūno akmens bokštai. 

Akmeniniai Tušetijos bokštai

Pažintinės kelionės Sakartvele metu būtina pamatyti Tušetijos akmeninius bokštus. Kaukazo kalnuose stūksantys 4-6 aukštų bokštai pasakoja unikalią Sakartvelo istoriją. Tai – senieji tušetų namai ir gynybinės paskirties statiniai, kurie padeda apsiginti nuo užpuolikų. Tušetai vadinami Sakartvelo pasienio kariais. Šis Sakartvelo Kaukazo kalnų regionas turi atsakingą misiją apsaugoti šiaurės rytinę šalies sieną nuo priešų. 

Tušetijos sostinė yra Omalo kaimas. Kaukazo kalnų šlaituose pabirę akmeniai bokštai ir akmenų plokštėmis dengti namai – autentiškas panoraminis vaizdas. Omale yra jaukių svečių namų, viešbučių, restoranų. Iš jų atsiveria stulbinamas vaizdas į slėnį. Dėl gausaus sniego Tušetija žiemą būna visiškai atkirsta. Keliauti šia kryptimi rekomenduojama nuo birželio pradžios iki rugsėjo pabaigos.

Pažintinės kelionės į Kaukazo kalnus

Kelionės į Kaukazo kalnus yra populiari atostogų kryptis. Šiltuoju sezono metu šiame regione itin populiarūs kalnų žygiai. Šaltuoju – žiemos pramogos, slidinėjimas. Aktyvus turizmas Sakartvele kasmet vis labiau populiarėja. Pastaraisiais metai Sakartvelas daug investuoja į turizmo infrastruktūros plėtrą.

Žygiai Kaukazo kalnuose

Kaukazo kalnai yra viena iš įdomiausių pažintinių kelionių krypčių. Pirmajai pažinčiai su kalnais puikiai tinka žygiai. Žygiavimas Kaukazo kalnuose – populiari aktyvaus laisvalaikio pramoga. Pradedantiesiems rekomenduojama pasirinkti Kaukazo kalnų takus su aiškiai pažymėtais maršrutais. Žygių metu keliautojai iš arti pamato ir atranda retas Kaukazo kalnų regiono medžių rūšis, gyvūnus ir paukščius, skaidrias upes, gėlių laukus, ežerus ir krioklius. Tai – neįkainojamos akimirkos. Sakartvelo Kaukazo kalnų regione yra nuostabaus grožio rezervatų, nacionalinių parkų, gamtos draustinių, saugomų kraštovaizdžių. Žygiai kalnų keliukais šiuos nuostabius gamtos stebuklus leidžia pamatyti iš arti. Žygeiviams rekomenduojama įvertinti savo fizines galimybes ir pasirūpinti tinkama apranga, batais, vandens bei maisto atsargomis. Itin svarbu laikytis saugumo taisyklių. Kelionės į Kaukazo kalnus visada kupinos nepamirštamų nuotykių. 

Žiemos metu Kaukazo kalnuose iškrenta labai daug sniego. Šaltuoju sezonu Kaukazo kalnai tampa žiemos sporto entuziastų susibūrimo vieta.  Slidinėjimo sezonas šiame Kaukazo kalnų regione prasideda gruodį ir tęsiasi iki balandžio. Kasmet populiariausi Gudaurio, Bakurianio, Goderdzio, Mestijos slidinėjimo kurortai, sulaukia daugybės turistų. Slidinėjimo kelionės Kaukazo kalnuose itin populiarios. Sakartvelo Kaukazo kalnų kurortai siūlo kokybiškas slidinėjimo trasas bei malonų poilsį. Keliautojams apsistoti galima viešbučiuose, svečių namuose. Nuostabios gamtos apsuptyje veikia barai, restoranai. Sakartvelo Kaukazo kalnų slidinėjimo kurortai yra puiki vieta žiemos atostogoms.  

Kelionės į Kaukazo kalnus keliautojus įvairiapusiškai praturtina. Tai yra puiki galimybė praplėsti akiratį, patirti naujų įspūdžių. Sakartvelas kviečia susipažinti su unikalia savosios šalies kultūra ir pasisemti Kaukazo kalnų energijos. Ar esate pasirengę pasinerti į šią nuotykių kelionę? Pažintinės kelionės Sakartvelo Kaukazo kalnuose laukia Jūsų!

Turite klausimų?
Parašykite mums.