Kelionės į Sakartvelą (Gruziją)

Dauguma šalies gyventojų yra krikščionys ir priklauso stačiatikių bažnyčiai. Kartvelai – labai tikintys žmonės. Jie puoselėja nepaprastai glaudų ryšį su religija. Sakartvelas yra viena seniausių krikščioniškų šalių. Nuo seno gruzinai garsėja neparastu draugiškumu, svetingumu ir vaišingumu. Gruzinai labai mėgsta bendrauti, jie atviri ir temperamentingi žmonės. Kiekvienas paklaustas gatvėje labai geranoriškai padeda, jeigu reikia palydi ar nuveža ten kur reikia. Gruzinai visada nuoširdžiai stengiasi pagelbėti. Kelionės į Sakartvelą (Gruziją) metu, norint pajusti Sakartvelo dvasią ir žmones, geriausia apsistoti kaimo sodybose ar vietinių gyventojų namuose. Šeimininkai visada noriai priima svečius, nukrauna stalą skaniausiais valgiais, vaišina naminiu vynu ir svarbiausia – šiltai ir nuoširdžiai bendrauja. Patiekalų turi būti daug – stalas turi būti pilnas. Svečiuose pas gruzinus maistas visada kraunamas 2-3 aukštais. Gruzinai veikiau mirs, nei nuvils svečią. Pasirūpinti atvykėliais yra kartvelų garbės reikalas. Supros (užstalės) meną kartvelai tobulino tūkstantmečiais. Tamada (tostų sakytojas) yra atsakingas už šventės eigą. Jo pareiga pasirūpinti, kad visi svečiai puikiai praleistų laiką. Dažniausiai garbingą tamados vietą užima namų šeimininkas – iškalbingas, turintis humoro jausmą, muzikalus. Gruziniški tostai panašūs į prasmingą pasakojimą, paprastai jie būna ilgi. Tamada šventės metu kelia tostą už Dievą, už tėvynę, už protėvius, už šeimą, už meilę ir t.t. Užstalėje su svečiais galioja geležinė taisyklė – išgerti galima tik pasakius tostą. Gruzinų papročiai ir tradicijos žavi į šalį atvykstančius turistus. Kartvelų šokiai ir dainos yra įtrauktos į UNESCO nematerialaus paveldo sąrašą. Unikalus šalies reiškinys yra polifoninis dainavimas. Tai – svarbus švenčių elementas.

Tarp Europos ir Azijos žemynų esantis Sakartvelas garsėja neįtikėtino grožio gamta, Kaukazo kalnų didybe, unikalia kalba, senomis vyndarystės tradicijomis, puikiu maistu bei ypač svetingais vietiniais gyventojais. Ne ką mažiau keliautojus žavi šalies kultūrinis ir architektūrinis paveldas: Viduramžių dvasią saugantys vienuolynai ir bažnyčios, dangų remiančios pilys bei gynybiniai bokštai. Sakartvelas abejingų nepalieka. Į šį unikalų pasaulio kraštą norisi grįžti ne kartą. Kelionės į Sakartvelą (Gruziją) turėtų būti kita jūsų kryptis.

Magiški Sakartvelo peizažai

Milijonai turistų kasmet atvyksta pasigrožėti pasakišku šios šalies kraštovaizdžiu. Sakartvelas nedidelė šalis, tačiau šios krašto landšaftai labai įvairūs. Labiausiai keliautojus traukia fantastiški kalnai, kuriais patys kartvelai labai didžiuojasi. Sakartvelo dangų remia aukščiausia Europoje Didžiojo Kaukazo kalnų grandinė. Aukščiausios viršūnės (Šchara, Džanga, Kazbekas) siekia daugiau kaip 5000 m. Kalnai ir aukštumos užima daugiau nei 80% šalies teritorijos. 

Pietiniuose Kaukazo kalnų šlaituose daug urvų, kai kurie jų kasmet gausiai lankomi turistų.  Vienas populiariausių yra giliausias pasaulyje Voronjos, kitaip dar vadinamas „Everestu po žeme“, ilgiausia urvo atšaka driekiasi daugiau nei 2 km. Požeminėmis upėmis bei vaizdingais uolų dariniais garsus Prometėjo (Kumistavio) urvas, kuris žavi milžiniškomis stalaktitų ir stalagmitų salelėmis. Visas urvo ilgis siekia apie 16 km. Tuo tarpu turistinį maršrutą sudaro daugiau nei 1,6 km ilgio trasa, įveikiama pėsčiomis ir plaukiant valtele. 

Vakaruose šalies krantus skalauja Juodoji jūra, kurios kranto ilgis 308 km. Dėl palankaus klimato šiame regione auginamos arbatos plantacijos, noksta įvairūs egzotiniai vaisiai (persimonai, figos, arbūzai, melionai ir kt.). Į Juodąją jūrą įteka daug upių. Tankiausias upių tinklas Sakartvelo vakaruose, o rečiausias – rytuose. Šniokščiančios kalnų upės naudojamos drėkinimui (daugiausia rytuose). Gruzijoje daug išskirtinio grožio krioklių. 

Sakartvele galima pamatyti daug idiliškų kraštovaizdžių. Kaukazo kalnų apsuptyje tyvuliuoja trys iš ledynų kilę Abudelauri ežerai. Kiekvienas iš jų skirtingos spalvos: mėlynas, žalias ir baltas. Tai – tikrai įspūdingas vaizdas. 

Šalyje trykšta daugybė šaltinių, kurių vanduo tinkamas gerti. Vienų šaltinių vanduo tyras ir gaivus, o kitų – mineralinis. Sakartvele teka visame pasaulyje garsaus mineralinio vandens Boržomi slėnio šaltiniai, kurie buvo rasti daugiau kaip prieš tūkstantį metų.

Kultūrinis Sakartvelo paveldas

Planuodami keliones į Sakartvelą (Gruziją) įsidėmėkite, kad Sakartvelas yra viena seniausių krikščioniškų šalių. Šis Kaukazo kalnų kraštas turtingas nuostabiomis bažnyčiomis, prabangiomis cerkvėmis, įspūdingais vienuolynais. Didžioji dalis maldos namų šalyje pastatyta dar senaisiais Viduramžių laikais. Dauguma vienuolynų įsikūrę įspūdingose vietose. Juose gyvenantys vienuoliai šiuos statinius kruopščiai prižiūri ir tvarko. Nemažai šalies vienuolynų yra įtraukti į UNESCO Pasaulio paveldo sąrašus. 

Vienas gražiausių lankytinų objektų Sakartvele – Alaverdi vienuolynas. Vienuolyną juosia gynybinė siena, fone atsiveria neįtikėtina paslaptingųjų kalnų ir kerinčių slėnių panorama. 

Aukščiausiai esantis statinys visoje Europoje – Gergeti Švenčiausios Trejybės bažnyčia. Ji pastatyta 2170 metrų aukštyje Kaukazo kalnuose, šalia Kazbeko kalno. Mistiškuosius Viduramžius menanti Gergeti bažnyčia yra viena įspūdingiausių šalyje. 

Daugybę turistų iš viso pasaulio į Sakartvelą pritraukia Mtscheta (antroji Jeruzalė). Šis  jaukus miestelis–muziejus yra senoji Gruzijos sostinė. Šioje vietoje saugoma švenčiausia relikvija – Kristaus drabužis.

Sakartvelo žmonės

Dauguma šalies gyventojų yra krikščionys ir priklauso stačiatikių bažnyčiai. Kartvelai – labai tikintys žmonės. Jie puoselėja nepaprastai glaudų ryšį su religija. Sakartvelas yra viena seniausių krikščioniškų šalių. 

Nuo seno gruzinai garsėja neparastu draugiškumu, svetingumu ir vaišingumu. Gruzinai labai mėgsta bendrauti, jie atviri ir temperamentingi žmonės. Kiekvienas paklaustas gatvėje labai geranoriškai padeda, jeigu reikia palydi ar nuveža ten kur reikia. Gruzinai visada nuoširdžiai stengiasi pagelbėti. 

Kelionės į Sakartvelą (Gruziją) metu, norint pajusti Sakartvelo dvasią ir žmones, geriausia apsistoti kaimo sodybose ar vietinių gyventojų namuose. Šeimininkai visada noriai priima svečius, nukrauna stalą skaniausiais valgiais, vaišina naminiu vynu ir svarbiausia – šiltai ir nuoširdžiai bendrauja. Patiekalų turi būti daug – stalas turi būti pilnas. Svečiuose pas gruzinus maistas visada kraunamas 2-3 aukštais. Gruzinai veikiau mirs, nei nuvils svečią. Pasirūpinti atvykėliais yra kartvelų garbės reikalas.

Supros (užstalės) meną kartvelai tobulino tūkstantmečiais. Tamada (tostų sakytojas) yra atsakingas už šventės eigą. Jo pareiga pasirūpinti, kad visi svečiai puikiai praleistų laiką. Dažniausiai garbingą tamados vietą užima namų šeimininkas – iškalbingas, turintis humoro jausmą, muzikalus. Gruziniški tostai panašūs į prasmingą pasakojimą, paprastai jie būna ilgi. Tamada šventės metu kelia tostą už Dievą, už tėvynę, už protėvius, už šeimą, už meilę ir t.t. Užstalėje su svečiais galioja geležinė taisyklė – išgerti galima tik pasakius tostą. 

Gruzinų papročiai ir tradicijos žavi į šalį atvykstančius turistus. Kartvelų šokiai ir dainos yra įtrauktos į UNESCO nematerialaus paveldo sąrašą. Unikalus šalies reiškinys yra polifoninis dainavimas. Tai – svarbus švenčių elementas. 

Sakartvelo skoniai

Sakoma, jog kelionės į Sakartvelą (Gruziją) metu niekada nepritrūks maisto ir gėrimų. Kontrastingos gamtos sąlygos lėmė tai, jog šalyje auga įvairūs vaisiai, daržovės, gausu natūralios mėsos bei pieno, iš kurio gaminama apie 60 rūšių sūrių. Krašte didelis ir įvairus prieskonių pasirinkimas: petražolės, bazilikai, peletrūnai, kalendros, krapai, mairūnai ir kt. Visi vietos produktai natūralūs ir švieži. 

Gruzinų patiekalai dažnai yra vienas iš kelionės į šią šalį tikslų. Nacionaline virtuve Sakartvelas garsėja visame pasaulyje. Juk receptai iš kartos į kartą perduodami ne vieną šimtą metų. Gruzinai savo aromatinguose patiekaluose negaili džiovintų ir šviežių prieskonių bei riešutų, kurie patiekalams suteikia neįprastus skonius. 

Atvykus į šią šalį būtina paragauti gardžiųjų chačiapurių (sūrio pyragų), chinkalių (didelių, kūgio formos koldūnų), charčio sriubos, vietinio avienos šašlyko, įdarytų baklažanų, aštraus jautienos troškinio „Ostri“. Keliaujant po Gruziją, verta paskanauti čurčelų (dešrelių, pagamintų iš riešutų ir aplietų vynuogių sirupu), jos – didžiausias kartvelų skanėstas. Šalies patiekalams tiesiog neįmanoma atsispirti. 

Vynas ir čača

Sakartvelo vynas

Sakartvelas yra seniausio pasaulyje vyno šalis. Šiame Kaukazo kalnų krašte šis gėrimas gaminamas jau 8 tūkstančiai metų. Manoma, kad žodis „vynas“ kilęs iš kartvelų kalbos žodžio „gvino“. Rytų Sakartvelas – didžiausias vyno regionas, turintis neapsakomo senumo vynininkystės šaknis. Vyno gaminimas ir gėrimas gruzinams – tai ištisas ritualas, perduodamas iš kartos į kartą. 

Kartvelai didžiuojasi čača. Tai – vietinės gamybos vynuogių degtinė. Jos stiprumas nuo 40 iki 60 %. Čača gaminama iš vynuogių išspaudų distiliato. Kartvelai teigia, jog čača turi gydomųjų savybių. Ši tradicinė gruziniška degtinė pasižymi savitu skoniu ir turtingu aromatu. Paragauti šio autentiško gėrimo privalo kiekvienas keliautojas. Juk kelionės į Sakartvelą, tai – nauji ir neatrasti skoniai. 

Kelionių į Sakartvelą (Gruziją) tipai

Sakartvelas (Gruzija) yra įvairiapusiška šalis, turinti ką pasiūlyti kiekvienam keliautojui. Geras šalies klimatas vilioja keliautojus iš viso pasaulio ištisus metus. Kelionės į Sakartvelą yra patogios, nes atstumai nedideli, gana greitai įveikiami. Į Gruziją patogiausia keliauti lėktuvu. Pagrindiniai Sakartvelo oro uostai yra didžiuosiuose šalies miestuose: sostinėje Tbilisyje, Kutaisyje, Batumyje. Visgi prieš keliaujant į šią šalį rekomenduojama pasirinkti konkretų regioną, tai padeda susidėlioti pagrindinius kelionės akcentus. Lengviau apsispręsti padeda ir veiklos pasirinkimas.

Žiemą pagrindinė veikla Gruzijoje – slidinėjimas Kaukazo kalnuose. Slidinėjimo sezonas prasideda nuo gruodžio ir tęsiasi iki balandžio pradžios. Sakartvelas (Gruzija) vilioja kokybiškomis slidinėjimo trasomis, patraukliomis kainomis bei mažomis eilėmis. Šalyje plečiama infrastruktūra, kuriami nauji sniegynų kurortai. Gudauri yra vienas populiariausių Gruzijoje, puikiai tiks svajojantiems pakilti daugiau nei į 3000 m aukštį.

Poilsinių kelionių gerbėjai renkasi Juodosios jūros skalaujamus paplūdimius. Poilsiautojus vilioja Juodosios jūros pakrantė ir joje esantys kurortiniai miesteliai. Keliautojai, kurie mėgsta ramų poilsį renkasi Adžarijos regioną. Jame daug sveikatingumo centrų. Poilsiautojus vilioja akmeniai paplūdimiai, nardymo pramogos, vešli subtropinė augalija, įspūdingi kalnų kriokliai, nacionaliniai parkai. Juodosios jūros pakrantės kurortai kasmet tampa patogesni, statomi nauji viešbučiai, tobulinama infrastruktūra.

Gruzija turtinga išskirtine architektūra, istoriniais, kultūriniais objektais. Sakartvele organizuojamos ekskursijos, išvykos į pačius įvairiausius lankomus šalies kampelius. Keliautojams pateikiama daug ir įvairių atrakcijų, kurių metu galima dar labiau pažinti lankomą kraštą. Viena iš jų – gruziniško vyno degustavimas. Keliautojams paruošiami vyno degustacijos turai, kurių metu turistai būna supažindinti su vyno gaminimo procesu, vynuogynais.

Kelionės visureigiais Gruzijoje

Pagrindiniai greitkeliai Sakartvele – geros būklės, tačiau didžioji dalis Gruzijos kelių yra prastos kokybės, o dauguma į kalnus vedančių – neasfaltuoti ir duobėti. Kelionės į Sakartvelą metu geriausia išsinuomoti visureigį. Šalyje veikia kokybiškas paslaugas šioje srityje teikiančios įmonės. Visureigių nuomos kainos įvairios, pavyzdžiui, nuo 60 eur savaitei, priklauso nuo kliento poreikių. 

Keliautojus Sakartvele gali nustebinti vietinių vairavimo ypatumai (dažni garsiniai signalai, ištisinių linijų kirtimas, didelis greitis). Atrodo, kad Gruzijos vietiniai vairuotojai keliuose laikosi tų pačių nerašytų taisyklių. Turistams tenka pratintis prie savito kartvelų vairavimo stiliaus.

Dėl pavojingo manevravimo, prastos kelių būklės, kelionės į Sakartvelą metu, rekomenduojama būti atsargiems vairuojant, ypač tamsiu paros metu ir regionuose, kuriuose netoli kelio gali būti laisvai vaikštančių naminių gyvūnų (karvių, kiaulių, šunų). Sakartvele (Gruzijoje) taikoma nulinės tolerancijos politika vairavimui apsvaigus nuo alkoholio ar narkotikų.

Kelionė serpantinais ar kaimų keliukais neįvaldžius vietinio vairavimo stiliaus gali tapti tikru iššūkiu. Dėl šios priežasties, rekomenduojama pasisamdyti vietinius, kurie mielai nuveža iki reikiamo taško arba naudotis vietinio gido paslaugomis.

Kaimo turizmas Gruzijoje

Sparčiai besivystanti turizmo kryptis. Puikiai tinka svajojantiems apie poilsį gamtoje, ramybę ir tyrą kalnų orą. Kaimuose galima prisidėti prie įvairiausių ūkio darbų (vynuogių derliaus nuėmimo, vyno ar maisto gaminimo). Kelionės metu sudaromos sąlygos pajusti autentišką gruziniško kaimo gyvenimą.

Ekoturizmas

Mėgstantiems kalnus visada smagu atrasti naujų, dar nelankytų vietų. Gruzija tikrai patiks aktyvaus poilsio mėgėjams, kurie svajoja pailsėti miškų, upių ir didingų kalnų apsuptyje. Sakartvele daugybė galimybių leistis į kvapą gniaužiančius žygius po kalnus, mėgautis šalies sraunių upių teikiamais malonumais (plaukti plaustais ar baidarėmis), kopti uolomis, keliauti kanjonais. 

 

Kelionės į Sakartvelą (Gruziją) tikrai nenuvilia. Daugybę kartų galima grįžti į šią šalį, lankyti vis kitas vietas, gėrėtis šio krašto kalnais ir jūra, mėgautis vynu, valgiais ir žmonių svetingumu. 

Turite klausimų?
Parašykite mums.